Var med om en annorlunda sommar då du kan lära dig spanska via studier med fritidsaktiviteter och kulturupplevelser, så att du får ut det mesta av din semester. Du kommer att göra snabba framsteg och att förälska dig i den rika varierande kulturen och bli en del av lokalbefolkningen och den spanska livsstilen.
Torrevieja är en mindre stad i provinsen Alicante, beläget på Costa Blanca i sydöstra Spanien. Stadens långa och mjuka sandstränder, palmkantade strandpromenad, bred kulturscen, konstgallerier, mm. gör Torrevieja till en inspirerande plats att studera spanska på.
Kursen Spanska för nybörjare, intensivkurs i Torrevieja är en nybörjakurs speciellt utformad för vuxna som vill lära sig spanska. Du får grundläggande kunskaper i spanska, så att du kan klara dig i enklare situationer och får en fast grund att bygga vidare på. Du kommer snabbt igång med enkel vardagskommunikation.
Kursen vänder sig till dig som aldrig har läst spanska tidigare och vill lära dig språket från grunden och snabbt komma igång.
Det bästa sättet att lära sig språk tycks vara att leva livet på språket där språket lever, det vill säga att bo på ett ställe där språket talas. En spanskkurs i Spanien är en unik möjlighet att göra snabba framsteg eftersom den låter dig dagligen omges av språket. Utöver allt detta kommer du att få uppleva spansk kultur med dess unika traditioner och livsstil.
En kurs för dig som är nybörjare. Redan från början tränar vi på att muntligt använda vardagsspråk så mycket som möjligt. Du kommer även att få grundläggande kunskaper i hör- och läsförståelse, skrift och grammatik och en bra start på ditt ordförråd. Dialogerna utspelar sig i situationer man hamnar i som turist; på hotell, restauranger, flygplatser, tåg, bussar och affärer.
Du lär dig bland annat:
Kursen omfattar 4 x 45 min per dag, vi träffas från måndag till fredag under 1 vecka.
Kursen kombinerar språkundervisningen med intressanta kulturbesök och utflykter.
Vi erbjuder flera fritidsaktiviteter, inklusive guidade turer i staden och dess omgivningar, matlagningskvällar, konserter och mycket mer.
Sociala/kulturella aktiviteter:
Kostnader för transport, biljetter, mat och dryck tillkommer.
Inga förkunskaper i spanska behövs. Kursen vänder sig till dig som aldrig har läst spanska tidigare och vill lära dig språket från grunden och snabbt komma i gång.
"Se habla español" - specialmaterial svenska-spanska, ingår i kursavgiften.
Kursen har ett minimum antal på 5 deltagare och kan alltså behövs ställas in om vi inte uppnår rätt antal. Är du osäker och vill veta om kursen går igång hör gärna av dig till oss på folkbildning@medborgarskolanstockholm.se
Calle Vicente Blasco Ibañez 35 C, 03181 Torrevieja
Vi hjälper dig med att boka boende om du vill.
Vi rekommenderar dig boende i delad lägenhet med andra kursdeltagare. Du delar lägenhet med 2-4 kursdeltagare. Du kan välja mellan att ha eget sovrum eller att bo i dubbelrum i lägenheten. Vardagsrum, kök, badrum och terrass delas. Det finns lägenheter med två sovrum, ett med dubbelsäng och ett med två enkelsängar.
För all praktisk information och frågor kan du skicka till: roberto.munoz@medborgarskolanstockholm.se
Dubbelrum per person: 190 € /vecka
Enkelrum: 300€ /vecka
Extra natt: 40 € per person i dubbelrum och 60€ i enkelrum.
Städning ingår i slutet av vistelsen.
Sängkläder och handdukar ingår.
Lägenheterna har tvättmaskin, AC och WIFI.
Övriga kostnader (el, vatten, gas) ingår i priset.
Deposition
Depositionsavgiften är 100€ och betalas vid ankomsten (kontant eller genom banköverföring) och återbetalas vid avresan under förutsättning att allt är i ordning.
Transport till och från flygplatsen
Du kan begära transport från flygplatsen till det arrangerade boendet för 50€, och från boendet till flygplatsen. 10€ extrakostnad mellan kl 23.00 och 08.00.
Deltagaravgift: 2 800 kr
Summa: 2 800 kr