Fortsätt att lära dig spanska i Spanien i Torrevieja, under den spanska solen, vid de fina stränderna medan du njuter av en härlig paella eller ett glas sangria.
Kursen Recuerda y practica i Torrevieja är speciellt utformad för vuxna som vill fortsätta att lära sig spanska. Vänder sig till dig som har läst spanska tidigare och behöver en uppfräschning, eller till dig som ofta är i Spanien och redan förstår lite och börjar kommunicera på spanska, eller du kanske har lär dig en hel del via Duolingo-appen eller liknande och nu behöver du öva på att prata. Du lär dig att klara av fler enkla vardagssituationer. Du får även grundläggande kunskaper i grammatiken. Men inte bara det, du får lära dig mer om det spanska vardagslivet.
Du övar på att tala så att du snabbt blir bättre på att kommunicera på spanska. Kursen ger dig många möjligheter till att tala och höra spanska.
Du lär dig bland annat:
Kursen omfattar 3 x 45 min per dag, vi träffas måndagar och onsdagar under 3 veckor.
Du förstår enkla ord och meningar.
Kursen har ett minimum antal på 5 deltagare och kan alltså behövs ställas in om vi inte uppnår rätt antal. Är du osäker och vill veta om kursen går igång hör gärna av dig till oss på folkbildning@medborgarskolanstockholm.se
Calle Vicente Blasco Ibañez 35 C, 03181 Torrevieja
Se habla español. Studiematerial ingår i kursavgiften.
För all praktisk information och frågor kan du skicka till: roberto.munoz@medborgarskolanstockholm.se
Deltagaravgift: 2 600 kr
Summa: 2 600 kr