Ort
Stockholm
Startdatum
5 Mar 2026
Tid
14:00-15:30
Dagar
Torsdagar
Antal tillfällen
10 st
Ledare
Rosa Elena Ringius
Nummer
61327
Pris
2 950 kr

Om arrangemanget

Spanskan är idag ett av världens mest spridda språk från världsstäder som Madrid och Buenos Aires, bland bergsbyar i Peru, eller i innefolkets Miami. På tre kontinenter talas det spanska språket. Alla kan vi lära oss ett nytt språk.

Innehåll

I termin 3 bygger vi vidare på kunskapen som du fick i termin 2 eller om du har liknande kunskaper ca 40 studietimmar.

Du kommer att få större ordförråd och får lära dig mer om det spanska vardagslivet. Utgångspunkten är att du ska öva dig i att kommunicera.

Du kommer att få lära dig mera ord, fraser men också grammatik.

Förkunskaper

Två terminers förkunskaper, ca 40 studietimmar

  • Du kan förstå mycket enkla meningar, ställa och besvara enkla frågor, använda enkla fraser för att beskriva var du bor och människor du känner.
  • Du kan kan skriva korta, enkla meddelanden, t ex ett vykort med hälsningar.

Kursledare

Denna kursen leds av Rosa-Elena Ringius som kommer från Mexico och har undervisat hos oss i många år.

Det är något speciellt med våra kursledare...! Våra kursledare har i regel språket som sitt modersmål eller har en gedigen utbildning inom sitt språk. De flesta av våra ledare har pedagogik, lärarutbildning och erfarenhet av undervisning.

Kursmaterial

Vi använder boken "Buena Idea!. Kursbok är inte inkluderad i kursavgiften.

Bra att veta

Liten grupp = 4-6 deltagare

Ort

Medborgarskolan

Hagagatan 23A, Stockholm

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 2 950 kr

Summa: 2 950 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?