
Återbruk och sömnad - Vi syr och övar Svenska
- Ort
- Örebro
- Startdatum
- 20 Jan 2026
- Tid
- 10:00-13:00
- Dagar
- Tisdagar
- Antal tillfällen
- 9 st
- Nummer
- 30758
- Pris
- 395 kr
Om arrangemanget
Innehåll
Vi ses för att utveckla vår kreativitet genom att sy och samtidigt öva på att prata svenska med kde andra kursdeltagarna. Klädsömnad med begagnade textiler där vi skapar något nytt!
Att gå på studiecirkel är ett trevligt och utvecklande sammanhang att längta till, där det sker möten mellan nya människor som delar med sig av sina egna erfarenheter och kunskaper till varandra.
Ett fint sätt att också öva det svenska talet på, här möts du som talar svenska och du som behöver öva att prata i ett inspirerande sammanhang.
Studiecirkeln sker i samarbete med Röda Korset Örebro. Vi tillverkar nya alster av textilier inlämnade till Röda Korset.
Upplägg
Kursen äger rum varannan vecka, jämna veckor, ca 9 ggr. Symaskin finns på plats.
FÖRKUNSKAPER
Du bör ha erfarenhet av sömnad.
KURSMATERIAL
Finns på plats
Gruppansvarig
Eva Svensson och Ingela Wollter, finns på plats för att sammanhålla och stötta gruppen, ingen kursvägledning ingår, ni lär av varandra.
BRA ATT VETA
Bra att veta
Symaskiner finns i lokalen.
Vidareutveckling
Medborgarskolan har ett stort utbud av atelje- och hantverkskurser, allt från keramik till klädsömnadskurser och måleri. Du hittar övriga utbudet på www.medborgarskolan.se
Pris
Deltagaravgift: 395 kr
Summa: 395 kr