
Fika en español - nivå A2
- Ort
- Stockholm
- Startdatum
- 11 Feb 2027
- Tid
- 15:30-17:00
- Dagar
- Torsdagar
- Antal tillfällen
- 5 st
- Ledare
- Roberto Muñoz Gomez
- Nummer
- 65319
- Pris
- 1 300 kr
Om arrangemanget
Innehåll
Vi samtalar på spanska om vardagsliv, resor, mat, kultur och andra ämnen som väcker vår nyfikenhet. Genom samtal och enklare övningar får du träna på att uttrycka dig, bygga vidare på ditt ordförråd och bli säkrare i språket.
Vi utgår från dina tidigare kunskaper och hjälps åt att skapa en trygg och tillåtande miljö där alla får möjlighet att komma till tals. Här är det viktigaste inte att prata perfekt, utan att våga använda spanskan!
Upplägg
Kursen omfattar 2 x 45 min per tillfälle, vi träffas under 5 veckor.
Förkunskaper
- Du kan förstå huvudinnehållet i tydligt standardtal om välkända företeelser.
- Du kan fungera i korta sociala samtal.
- Du kan förstå vardagliga texter
- Du kan fungera i de flesta situationer som kan uppstå vid resor.
- Du kan kortfattat skriva personliga texter
Testa dina kunskaper i spanska
Om du är osäker på vilken nivå du ska välja, kan du testa dina kunskaper på Medborgarskolan, Hagagatan 23, T- Odenplan.
Du kan göra din anmälan på vår hemsida, www.medborgarskolan.se/stockholm. Glöm inte ange vilken tid du vill komma eller
ring för bokning 010-157 63 61.
Du har möjlighet att få rådgivning även online via Teams, eller per telefon om du så vill.
På vår hemsida kan du även göra testet i spanska. Följ länken nedan.
Kursmaterial
Hola de nuevo
Rabatt hos Bokus och Akademibokhandeln
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 6 % rabatt på Bokus.com och 10 % på Akademibokhandeln.
Läs mer om hur du gör på Rabatt på kursmaterial
Bra att veta
Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum ca 10 dagar före kursstart.
Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid din anmälan att du önskar delbetala eller ring 010-157 63 61 så hjälper vi dig.
Pris
Deltagaravgift: 1 300 kr
Summa: 1 300 kr