
Akvarellmålning – tekniker & tips för att komma igång
Vill du lära dig måla i akvarell? Upptäck tekniker som vått i vått, lager på lager och få tips för att komma igång med akvarellmålning – steg för steg.
Praktik och teori växlas med varandra och med genomtänkta övningar guidar ledaren dig steg för steg tills du känner dig trygg i ditt eget skapande. Du får bland annat lära dig mer om:
4 sammankomster i följd, samma dag och tid en gång i veckan. Eventuella uppehåll vid exempelvis högtid eller lov bestäms i samråd med ledaren.
Denna kurs vänder sig till dig som tidigare har gått en grundkurs eller har motsvarande erfarenhet.
Du har redan bekantat dig med grunderna och vill nu fördjupa dina kunskaper och utveckla din teknik ytterligare. Kursledaren anpassar innehållet efter gruppens nivå och behov, med fokus på att utmana och inspirera varje deltagare.
Gun Bjärekull. Gun är en engagerad kursledare och har lett Akvarellkurser både för nybörjare och fortsättningsnivå på Medborgarskolan sedan tidigare.
Det är något speciellt med våra kursledare! Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och arbetar utifrån Medborgarskolans kärnvärden.
Material ingår inte i kursavgiften. Nedan finns förslag från kursledaren.
Till kursstart, tag med allt akvarellmaterial du eventuellt redan har hemma, även om det är gammalt.
Köp inget nytt till första tillfället. Du får tips av kursledaren på lämpliga inköp, tag med två plast- eller glasburkar att ha vatten i samt blyertspenna och radergummi.
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10% rabatt hos Akademibokhandeln och 6% rabatt hos Bokus. Läs mer under förmåner.
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.
Deltagaravgift: 1 495 kr
Summa: 1 495 kr