Två vuxna personer spelar piano tillsammans och följer notblad
Kurs

Piano - Från melodi till improvisation - en introduktionskurs

Ort
Örebro
Startdatum
22 Jun 2026
Tid
17:50-19:20
Dagar
Mån, Ons
Antal tillfällen
4 st
Nummer
35210
Pris
1 490 kr

Om arrangemanget

Lär dig improvisera på piano med utgångspunkt i låtar. Vi utforskar hur melodier och ackord kan varieras och utvecklas i olika genrer.

Kursen passar dig som vill spela friare, bli mer kreativ vid pianot och upptäcka nya sätt att använda musiken du redan kan.

Du får stegvis upptäcka hur ackord, melodier och rytm samspelar – och hur du kan använda dem för att skapa egna musikaliska idéer, både själv och tillsammans med andra. Vi utgår t ex från en låt som vi redan kan eller som är enkel att lära sig, där vi kan hitta en fras som är inspirerande att spinna vidare på

Innehåll

• Hur du hittar toner som “passar” över olika ackordföljder och basgångar

• Grundläggande skalor som öppnar dörren till improvisation

• Hur du skapar tydliga fraser och melodier utifrån enkla motiv, vi upprepar ackord att improvisera över

• Grundläggande fraser i olika stilar ( blues, jazz, pop, visa, folkmusik, soul, även enklare klassiska stycken)

• Hur du övar effektivt för att utveckla både kreativitet och spelkänsla

Upplägg

4 tillfällen x 90 minuter varannan vecka

Förkunskaper

Kursen kräver inga avancerade förkunskaper. Det räcker att du kan hitta några ackord på pianot och är nyfiken på att uttrycka dig fritt. Kursen lär ut improvisation utan specifik genre inriktning, men kommer lägga tonvikt vid den afroamerikanska traditionen och populärmusik. Målet är att du efter kursen ska känna dig bekväm med att improvisera över en enkel ackordföljd och ha verktyg för att fortsätta utforska ditt eget musikaliska uttryck.

Kursledare

Charlie Josephsson har en kandidatexamen i Musikalisk gestatltning med inriktning jazz-ochpoppiano vid Musikhögskolan i Örebro, och studerar i nuläget Improvisation på Masternivå. Hon är en mångsidig musiker som rör sig fritt mellan genrer såsom jazz, folk, soul, pop, och stundtals även klassisk musik. Förutom sin vidareutbildning och sitt arbete som kursledare arbetar Charlie även som frilansmusiker både i Örebro och Stockholm, och kan regelbundet höras spela bl.a. på konserter med Örebro Jazz & Beyond och med Universitetes Akademiska Orkester.

Bra att veta

• Kursstart kan komma att ändras och att startdatum är preliminärt. Observera att du alltid får en kallelse innan kursstart.

• Läs mer om delbetalning eller om våra allmänna villkor.

• Vid frågor, funderingar eller specifika behov, tveka inte att kontakta oss.

Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum cirka en vecka före kursstart.

Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid din anmälan att du önskar delbetala.

Rabatter

Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10% rabatt hos Akademibokhandeln och 6% rabatt hos Bokus. Läs mer under förmåner.

https://www.medborgarskolan.se/formaner

https://www.medborgarskolan.se/om-medborgarskolan/allmanna-villkor/

https://www.medborgarskolan.se/om-medborgarskolan/kopvillkor-diplomutbildning/

Medborgarskolan och folkbildning

Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.

Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.

 

 

 

 

 

Ort

Medborgarskolan Örebro Fredsgatan 14

Fredsgatan 14, Örebro

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 1 490 kr

Summa: 1 490 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?