
Florist för en dag - Blomstermoln
Att mötas genom kreativitet och gemensamt intresse för att lära sig något nytt är bland det bästa jag vet. Det bubblade av förväntan i trapphuset på Medborgarsk...
Vi blandar praktiska tekniker med skaparlust och estetiska tips och du får prova på olika sätt att komponera vackra arrangemang. Oavsett om du är nybörjare eller har erfarenhet, kommer du att utveckla nya färdigheter och få med dig både kunskap för att fortsätta skapa på egen hand och blommor hem– allt under ledning av en kunnig och inspirerande florist!
Lär dig tekniken för att binda en klassisk bukett i spiralform! Under detta tillfälle skapar vi buketter som kombinerar kompakt struktur med volym och luft. Du får också praktiska tips om blomvård för att förlänga hållbarheten samt råd om färg och form för att skapa en harmonisk helhet.
Här får vi komponera en personlig och vacker höstkrans med hortensia som huvudblomma. Vi i får tekniker för att binda en hållbar krans med fokus på höstens färger och växter samt inspiration hur kransen kan användas som dekoration.
Vi gör en vacker bordsdekoration med hjälp av stickmassa (oasis). Du får lära dig hur man steg för steg bygger upp ett stabilt och estetiskt tilltalande arrangemang som passar perfekt som mittpunkt på bordet. Ta med en favoritvas eller skål som du vill använda till detta blomsterarrangemang.
Avslutningsvis binder vi en hög och nivåbunden bukett i spiralform. Vi diskuterar placeringen av blommorna och hur du skapar balans och dramatik i arrangemanget. Vi går även igenom hur buketten bäst presenteras i ett hem eller på en fest.
Medborgarskolan, Vintervägen 2 Växjö
Ingen förkunskap behövs.
Kursmaterial ingår i kursen förutom en favoritvas eller skål som du får ta med för tillfälle 3 där bordsdekoration skapas samt papperskasse att frakta hem dina blommor i för varje tillfälle.
Oömma kläder och skor kan vara till fördel då vi arbetar mycket praktiskt och ofta stående.
Upptäck Ellinor Brinks inspirerande resa! Med 20 års erfarenhet som fritidspedagog och nyutbildad florist har Ellinor fördjupat sig i konsten att skapa skönhet. I sin mångsidiga trädgård odlar hon en harmonisk blandning av grönsaker, snittblommor och perennrabatter. Denna passion ger henne möjligheten att skapa vackra blommor och arrangemang under lång tid framöver. Ellinor ser fram emot att få dela med sig av sin kunskap och kreativitet!
Anmäl dig genom att klicka på Anmäl dig här.
Glöm inte att uppge mobilnummer och mejladress vid anmälan för att inte missa viktig information angående kursen.
Om kursen skulle ha för få anmälda meddelar vi dig 1-2 veckor innan kursstart.
Kallelse till kursen skickas till dig via mejl ca en vecka innan kursens stardatum som en bekräftelse på kursstart. I kallelsen följer även information om kursen.
Har du frågor eller funderingar angående kursen, mejla oss på:
vaxjo@medborgarskolan.se
Deltagaravgift: 1 200 kr
Summa: 1 200 kr