
Qi Gong fortsättning - Dong Gong enligt Biyunmetoden
- Ort
- Stockholm
- Startdatum
- 16 Apr 2026
- Tid
- 18:00-19:30
- Dagar
- Torsdagar
- Antal tillfällen
- 7 st
- Ledare
- Göran Jakobsson
- Nummer
- 61862
- Pris
- 1 795 kr
Om arrangemanget
Innehåll
Dong Gong består av stora, mjuka rörelser som utförs i ett lugnt flöde under cirka 35 minuter. Rörelserna, tillsammans med fokuserad koncentration, bidrar till att mjuka upp kroppen på djupet – särskilt ryggraden – och stärker både vitalitet och inre balans.
Under kursen bygger vi vidare på din tidigare Qi Gong-erfarenhet och fokuserar på att fördjupa kontakten med din livsenergi, Qi, och att stärka den inifrån. Du får även ta del av grundläggande teori kring metoden och en tydlig genomgång av övningarnas syfte och funktion.
Ge dig själv tid att landa, andas och bygga energi – välkommen till en kurs för kroppens återhämtning och själens kraft.
Upplägg
- Vi träffas i Medborgarskolans lokaler på Hagagatan 23A under sju torsdagskvällar klockan 18:00-19:30.
- Aktuella datum: 16 april, 23 april, 7 maj, 21 maj, 28 maj, 4 juni, 11 juni. (Observera uppehåll v.18, Valborg och v.20, Kristi himmel)
- Lokalinfo hittar du på skärmen i foajén.
- Det går även bra att delta digitalt om man inte kan närvara på plats. Länk till kurstillfällena skickas ut innan kursstart.
- Varje träningstillfälle inleds med avslappning och avslutas med självmassage.
- Rörelsedelen av träningen utförs stående.
- Du deltar på dina egna villkor och vilar när du behöver.
- Ha bekväma löst sittande kläder för optimal rörelsefrihet.
- Inga skor behövs men du kan ta med dig varmare strumpor eller inneskor med böjliga sulor.
Kursledare
Göran Jakobsson är en erfaren instruktör i Qi Gong med en gedigen bakgrund i Biyunmetoden, där han har guidat deltagare till inre balans och välbefinnande sedan 1994. Med en fördjupad kunskap inom traditionell kinesisk medicin väver han samman uråldrig visdom med moderna insikter för att skapa en helhetsupplevelse som främjar både kropp och själ.
Förkunskaper
Kursen riktar sig till dig som har gått någon av grundkurserna i Biyunmetoden: Jichu Gong, Delfinkraftens Qi Gong, Peace Power Qi Gong eller Senior Qi Gong.
Kursmaterial
Yogamattor och filtar finns på plats att låna.
Bra att veta
- Vi reserverar oss för mindre ändringar i kursschema och kursinnehåll.
- Observera att du alltid får en kallelse innan kursstart.
- Vid frågor, funderingar eller specifika behov, tveka inte att kontakta oss.
Delbetalning och rabatter
- Visste du att du kan delbetala din kurs? Som privatperson får du delbetala tre gånger utan extra kostnad, vänligen ange önskemålet i meddelande-fältet vid bokning. Läs mer om delbetalning i våra allmänna villkor.
- Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du rabatt när du handlar på Bokus och Akademibokhandeln. Läs mer om våra rabatter och förmåner.
Utvecklingsmöjligheter
Vi har flera kurser inom kropp & hälsa - håll utkik på vår hemsida!
Medborgarskolan och folkbildning
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.
Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.
Pris
Deltagaravgift: 1 795 kr
Summa: 1 795 kr