
Akvarellmålning – tekniker & tips för att komma igång
Vill du lära dig måla i akvarell? Upptäck tekniker som vått i vått, lager på lager och få tips för att komma igång med akvarellmålning – steg för steg.

OBS: Denna kurs är endast för medlemmar i Organiserade Autister. Att vara medlem kostar 150kr per år och du tecknar enkelt medlemskap via denna länk https://autister.org/bli-medlem/
Skaparglädje går ut på att vi tillsammans väljer ett tema som till exempel akvarell, akryl eller teckning och sedan målar eller tecknar vi av en bild som vi valt ut. Ibland fokuserar vi på människor, ibland på naturmotiv eller annat. Deltagarna delar med sig av sina tips och kunskaper. Var och en sitter framför datorn och så har vi ett videomöte över Zoom, men man tecknar eller målar fysiskt på papper. Självklart kan man måla digitalt om man så önskar med hjälp av dator, ritplatta, iPad eller liknande.
Inga förkunskaper krävs, man kommer och gör det man känner för. Även den som tror sig inte kunna teckna eller måla är välkommen. Man kan komma och kludda lite utan några prestationskrav, eller bara snacka lite och kolla in vad vi gör för något.
Du måste ha en dator, surfplatta eller telefon för att kunna delta i videomötet. Penslar, färg, pennor och papper måste du också ha. Vilket material du behöver bestämmer vi tillsammans första gången du är med.
När du anmält dig så kommer du få en länk till vårt videomöte via mail från vår ledare. Med den länken kommer du kunna logga in och delta i kursen.
Du kan när som helst anmäla dig till kursen. Även fast startdatumet passerat. Men tänk på att du måste vara medlem i Organiserade Autister för att kunna delta. Man blir enkelt medlem via denna länk https://autister.org/bli-medlem/
Om du bor i Ludvika med omnejd är du välkommen att delta på plats i vår lokal på Östra Storgatan 17 i Ludvika. Då kan du sitta med i lokalen och måla/teckna utan att visa sig framför skärmen.
Organiserade Autister är en rikstäckande organisation. Organiserade Autister Dalarna har bedrivit verksamhet i Ludvika sedan 2016, men sommaren 2025 fick vi en egen lokal på Östra Storgatan 17 i Ludvika och blev en formaliserad distriktsförening.
Bli medlem här:
https://autister.org/bli-medlem/