Ort
Eskilstuna
Startdatum
4 Feb 2026
Tid
17:30-20:30
Dagar
Onsdagar
Antal tillfällen
5 st
Ledare
Lena Roos
Nummer
30437
Pris
1 795 kr

Om arrangemanget

Alla kan måla. Vi målar icke-föreställande och under kursen går vi igenom olika sätt att måla på. Vi börjar från början och gör enkla övningar, går igenom de steg för steg. I Vedic art är det är din skaparlust och ditt eget uttryckssätt som styr ditt måleri, långt bortom från krav och bedömanden.

Innehåll

Vedic Art bygger på en 17 Stegs metod med övningar, förhållningsätt och pedagogik som grundaren Curt Källman utarbetade under 1970-80-talet. I denna kurs kommer du få lära dig att:

  • Måla förutsättningslöst, bortom tanke och intellekt
  • Utforska och prova på olika tekniker att måla på
  • Vara i din skaparglädje och din kraft, hitta till ditt "flow"
  • Inget är rätt eller fel, bättre eller sämre, inget blir värderat eller bedömt
  • Vedic Art är helt religiöst och politiskt oberoende.

Vedic Art är helt religiöst och politiskt oberoende.

Upplägg

Vi träffas under fem onsdagar

  • 4/2-26
  • 11/2-26
  • 18/2-26
  • 25/2-26
  • 4/3-26

Förkunskap

Ingen förkunskap krävs. Alla kommer att skapa utifrån sina egna förutsättningar. Har du gått grundkurs tidigare är det möjligt att gå igen om du vill.

Kursledare

Vår kursledare Lena har en passion för färg, bild och kreativitet och att utvecklas tillsammans med andra. Genom Vedic Art fann hon ett kravlöst sätt att uttrycka sig i måleri, där känslan och processen får stå i centrum. Sedan 2013 har hon fortsatt fördjupa sig i metoden och utbildat sig till kursledare. Hon vill inspirera deltagare att släppa prestationskrav och våga utforska sin egen kreativa väg.

Kursmaterial

Material ingår inte i kursavgiften.

Du tar själv med dig:

  • Minst 1st duk/canvas i valfri storlek
  • Penslar, alternativt svampar och trasor
  • Vanliga A4-papper och blyertspenna
  • Akrylfärger. Tips är att köpa primärfärger: gul, blå & röd. Även svart & vit

  • Ta gärna med en anteckningsbok och penna
  • Kom ihåg oömma/målarvänliga kläder

Under kursen kommer du utforska olika typer av material och verktyg.

Rabatter och förmåner

Under den termin som du är kursdeltagare hos Medborgarskolan har du en del förmåner du kan använda, exempelvis 6 procent rabatt hos Bokus och 10 procent rabatt hos Akademibokhandeln. Läs mer under förmåner.

Bra att veta

  • Hos oss på Medborgarskolan är alla deltagare och ledare försäkrade under kursen samt till och från kursen. Försäkringen omfattar ej egendom. Läs mer under olycksfallsförsäkring.
  • Läs mer om delbetalning eller om våra allmänna villkor.
  • Kursstart kan komma att ändras och att startdatum är preliminärt. Observera att du alltid får en kallelse innan kursstart.
  • Kyl och mikro finns i lokalen. Medborgarskolan bjuder på kaffe och te.

Rabatter

Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10% rabatt hos Akademibokhandeln och 6% rabatt hos Bokus. Läs mer under förmåner.

Medborgarskolan och folkbildning

Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.

Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.

Ort

Medborgarskolan Eskilstuna

J A Selanders gata 1, Eskilstuna

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 1 795 kr

Summa: 1 795 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?