
Akvarellmålning – tekniker & tips för att komma igång
Vill du lära dig måla i akvarell? Upptäck tekniker som vått i vått, lager på lager och få tips för att komma igång med akvarellmålning – steg för steg.

Under 4 tillfällen träffas vi i vår ateljé på slöjdgatan och dyker in i akvarellens värld.
Vi jobbar både med fast och flytande akvarell, på enklare papper på 350 g samt det med högre kvalitet. Vi experimenterar med olika grundtekniker och jobbar på olika ytor, samt tar in experiementella material utifrån deltagarnas önskemål.
Vi tar akvarellen till nästa nivå. Denna kurs passar dig som målat akvarell tidigare och är intresserad av ett nytt spår eller behöver lite ny input i målandet.
Anna Tiselius har många års erfarenhet som pedagog och flerårig utbildning inom bland annat bild, textil, specialpedagogik och hållbarhetsfrågor.
Bra att veta
Vi har ett fikarum där man kan äta innan kursen om man vill det. Det finns kyl och mikro samt porslin och kaffemaskin.
Hitta till oss:
Vi håller till i vår ateljé, 1,5 trappa upp på Slöjdgatan 2
Cykelparkering på innergården, där finns även ramp för den som har svårt med trappor, hiss finns. Endast handikapparkering på innegården dagtid för besökare. Parkering finns på gatorna runt om samt nere vid älven. Närmaste busshållplats är Stadshuset där linje 1 stannar.
Har du frågor?
kontakta Weilotte Hellgren
weilotte.hellgren@medborgarskolan.se
Deltagaravgift: 900 kr
Materialavgift: 200 kr
Summa: 1 100 kr