Ort
Piteå
Startdatum
19 Jan 2026
Tid
17:00-18:30
Dagar
Måndagar
Antal tillfällen
8 st
Ledare
Gull-Britt Mårtensson
Nummer
61774
Pris
1 365 kr

Om arrangemanget

Har du ett dragspel hemma och vill komma igång med att spela? Då är detta kursen för dig! Under åtta inspirerande träffar får du lära dig grunderna i dragspel tillsammans med andra nybörjare – i en varm och välkomnande miljö.

Kursen hålls en gång i veckan, samma dag och tid varje gång. För att utvecklas är det viktigt att du övar mellan lektionerna – helst lite varje dag. Ju mer du spelar, desto roligare blir det!

Upplägg

Undervisningen sker i grupp och varje kurstillfälle inleds med gemensamma övningar och repetition. Därefter går vi vidare med nya låtar och bygger vidare på det vi lärt oss. Kursen består av totalt 8 tillfällen.

Kursmaterial

Vi använder boken Dragspelsskola.se del 1 av Håkan Widar. Den finns att köpa på bokus.se eller akademibokhandeln.se. Du behöver ta med eget dragspel – både pianodragspel och knappdragspel fungerar.

Kursledare

Gull-Britt Mårtensson är trubadur, körledare och erfaren musikpedagog. Hon spelar dagligen dragspel, gitarr och piano, och har tidigare arbetat som kyrkomusiker och musiklärare. Med sin breda kompetens och smittande entusiasm guidar hon dig genom kursen.

Bra att veta

Du får en kallelse cirka två veckor innan kursstart. Startdatumet är preliminärt och kursen kan komma att ställas in om det inte blir tillräckligt många deltagare.

RABATT HOS BOKUS OCH AKADEMIBOKHANDELN

Under tiden du går kursen hos oss på Medborgarskolan får du rabatt på Bokus och Akademibokhandeln.

Gå in på www.medborgarskolan.se/bokusrabatt där hittar du detaljerad information om rabatterna.

Pris

Deltagaravgift: 1 365 kr

Summa: 1 365 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?

Utforska ämnesområde