
Yogagurun Mattias Runnquist: ˝Shit, det är ju det här jag ska göra˝
Allt började med en bok! En mycket speciell bok, som förmodligen innehöll något som lockade, attraherade och tilltalade. För utan boken hade Ludvikas egen ”yoga...
Välkommen till en yogakurs särskilt för dig som är man, 50+, och vill bli mer rörlig, starkare i kroppen och lugnare i sinnet. Vi tränar Hatha Vinyasa – en klassisk yogaform där vi jobbar med både styrka, balans och smidighet i ett lugnt, anpassat tempo. Inga konstiga positioner eller pretentiösa floskler – bara yoga som funkar för kroppen du har just nu.
Du kommer att märka skillnad i:
Gubb-Yoga är för dig som:
Du behöver inga förkunskaper, inga tajta trikåer och ingen förmåga att stå på huvudet. Bara en vilja att bli lite mjukare i kroppen och lite snällare mot dig själv.
Välkommen till Gubb-Yoga – stelheten har ingen chans!
Rita Vithlani är född och uppvuxen i Indien och har en gedigen bakgrund inom yoga och filosofi. Med en Master in Yogic Philosophy från Mumbai Universitet, samt praktisk erfarenhet av yoga hos mästare som B.K.S. Iyengar och Swami Satyananda Saraswati, kombinerar hon traditionell kunskap med modern insikt. Hon har även fördjupat sig i Vipassana-meditation (tyst meditation) under längre perioder.
Med över 35 års erfarenhet och 20 år som framgångsrik entreprenör med det egna företaget Yoga & Terapi i Saltsjöbaden, erbjuder Rita en unik undervisning där varje övning och insikt bygger på djup kunskap och genuin passion. Hennes vision är att lära ut autentisk Yoga som kan utövas av vanliga människor, varje dag.
För Rita är yoga mer än en praktik – det är en livslång passion och ett kraftfullt verktyg för balans, hälsa och välmående. Hennes mål är att guida dig till en starkare kropp, ett lugnare sinne och en djupare förståelse för yogans läkande kraft.
Allt du behöver finns på plats.
Inga förkunskaper behövs. Du kommer som du är - varje människa är unik!
Vi har flera kurser inom kropp & hälsa - håll utkik på vår hemsida!
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.
Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.
Deltagaravgift: 995 kr
Summa: 995 kr