
Magnus ansvarar för säkerheten vid jakt
Att vara jaktledare innebär att ansvara för säkerheten när jakt bedrivs. Ansvaret innebär också att se till att jakten bedrivs etiskt samt att ”alla vet vart de...

Syftet med jägarexamen är att varje jägare ska få grundläggande teoretiska kunskaper om och intresse för viltvård och jaktteknik. Det krävs kunskaper om ekologi, biologi, viltvård, säkerhetsfrågor, skjutvapen och ammunition, jaktlagstiftning och annan lagstiftning av betydelse. Tanken är att jakten ska bli säker, ekologiskt anpassad och att viltet ska visas hänsyn. Jägarexamen ska främja en god jaktkultur.
Skjutning ingår ej, men ledaren kommer informera er om vart ni kan vända er för träning och uppskjutning. Ledaren kommer även informera om hur man skaffar vapenlicenser och inköp av vapen.
Tid för lunchpaus finns under dagen.
Denna kurs vänder sig till dig som vill ta Jägarexamen. Du behöver inga förkunskaper inom jakt- och viltvård.
Eftersom det är en intensivkurs så ser vi gärna att man inför första tillfället har läst igenom sidorna 8- 181 i kursboken.
Det är något speciellt med våra kursledare! Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och arbetar utifrån Medborgarskolans kärnvärden.
Kursmaterial ingår inte i deltagaragiften. Vi använder senaste upplagan av "Din väg till Jägarexamen"
OBS! Vänta med att köpa boken tills du får kallelsen till kursen (inte bokningsbekräftelsen) då vet du att den startar.
Tag även penna och block för viktiga anteckningar.
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10% rabatt hos Akademibokhandeln och 6% rabatt hos Bokus. Läs mer under förmåner.
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.
Deltagaravgift: 2 725 kr
Summa: 2 725 kr