
Yogagurun Mattias Runnquist: ˝Shit, det är ju det här jag ska göra˝
Allt började med en bok! En mycket speciell bok, som förmodligen innehöll något som lockade, attraherade och tilltalade. För utan boken hade Ludvikas egen ”yoga...

Om kursen
Tänker du att yoga inte är något för dig? Då är du långt ifrån ensam. Många män väljer bort yoga – ofta utan att riktigt veta vad det faktiskt kan ge. Kanske känner du dig stel i kroppen, har spända axlar, ont i ryggen eller önskar bättre rörlighet och balans i vardagen. Då kan den här kursen vara precis rätt start.
Yoga för män är en kurs som riktar sig särskilt till dig som vill komma igång i en avslappnad och prestigelös miljö. Här ligger fokus på att steg för steg förbättra rörlighet, styrka, balans och kroppskännedom – utan krav på att vara vig eller ha tidigare erfarenhet.
Under vårterminen 2026 startade vi med en kurs på 5 ggr som blev uppskattad och vi förlängde den i ytterligare 2 omgångar! Nu vill ge fler möjligheten och erbjuder under hösten en längre kurs där du får lära dig och utöva yoga som kan hjälpa dig att mjuka upp kroppen, minska spänningar och skapa bättre hållning. Många upplever också att yogan bidrar till ökad koncentration, bättre sömn och mindre stress.
Det här är en möjlighet att utmana gamla föreställningar, testa något nytt och upptäcka vad yoga kan göra just för dig. Kanske blir det starten på en ny vana som kroppen kommer att tacka dig för?
För vem
Kursen riktar sig till män i alla åldrar – oavsett om du känner dig stel eller redan är rörlig. Inga förkunskaper krävs. Det viktigaste är att du är nyfiken och vill ge det en chans.
Kursledaren
Sara Gadd Andersson är utbildad folkhälsopedagog, viryayogalärare, golfinstruktör, friskvård- och idrottsledare, samt MI motiverande samtalsterapeut. Saras intresse för människor och deras beteende har alltid funnits som en röd tråd genom livet. Hon har arbetat som golfinstruktör, yogainstruktör och som hälsopedagog inom hälso- och sjukvården under största delen av sitt vuxna liv. För Sara är det en fantastisk utmaning och möjlighet att få möta människan där den befinner sig och följa den till ett visst mål.
Alla våra kursledare har genomgått Medborgarskolans pedagogiska grundkurs som är anpassad för vuxenutbildning. Vi har ett ledarutvecklingsprogram som en del av vårt kvalitetssystem. Där erbjuder vi alla ledare kontinuerlig möjlighet till såväl personlig som pedagogisk/metodisk utveckling.
Bra att veta
Mjuk/ledig klädsel rekommenderas. Ta med en varm tröja eller filt till avslappningen och gärna en vattenflaska. Yogamatta finns att låna om du inte har egen.
- En studietimme omfattar 45 minuter.
- Vi kan inte garantera en plats förrän tillräckligt många anmälningar inkommit och kursen blir startklar. Invänta en kallelse som kommer med posten/mail.
Har du läst våra köpvillkor? Ta del av viktig information innan du anmäler dig. https://www.medborgarskolan.se/om-medborgarskolan/allmanna-villkor/
Använd ditt friskvårdsbidrag hos oss
Skatteverket godkänner att du använder ditt friskvårdsbidrag (som de flesta får av sin arbetsgivare) till att gå denna kurs. Gå en eller flera kurser, beroende på hur stort ditt bidrag är. Betala kursavgiften och kontakta oss på 075-241 68 50 / region.syd@medborgarskolan.se och begär kvitto till din arbetsgivare.
Rabatt på böcker
Som deltagare i Medborgarskolans kurser får du 6% rabatt på böcker hos Bokus och 10% hos Akademibokhandeln. Läs mer om hur du utnyttjar din rabatt här. https://www.medborgarskolan.se/om-medborgarskolan/formaner/
Om folkbildning
En kurs på Medborgarskolan är en ledarledd studiecirkel där alla deltagare kan påverka studiernas innehåll i en demokratisk anda. För folkbildning handlar om att lära tillsammans och av varandra.
Deltagaravgift: 1 800 kr
Summa: 1 800 kr