
Europa på en tallrik med Gaja!
Gaja Dudkiewicz är utbildad gastronom och kursledare inom mat & dryck på Medborgarskolan i Stockholm. Under hösten 2023 lanserar hon en ny spännande kursserie s...
En av de finaste sakerna med hösten är att det är så lätt att få tag på viltkött. Alla är ju inte bekväma med det och vet inte riktigt vad man ska göra av alla olika delar. Den här kvällen vänder sig till er som t.ex. har tagit jägarexamen och är nybörjare på området. Självklart också till er som har viltkött i frysen och vill testa lite nya varianter.
Låt Medborgarskolans kursledare Sonny ta er med på en kulinarisk afton med svenskt viltkött på menyn. Sonny brinner för det svenska köket och har god kunskap och erfarenhet inom matlagning med svenska viltprodukter, då han själv också är jägare.
Inga förkunskaper krävs.
Observera att det tillkommer kostnad för råvaror på mellan 160-220:- per person beroende på säsong och aktuella priser. Betalas på plats till kursledaren via swish.
Under den termin som du är kursdeltagare hos Medborgarskolan har du en del förmåner du kan använda, exempelvis 6 procent rabatt hos Bokus och 10 procent rabatt hos Akademibokhandeln. Mer om våra förmåner.
Sonny Jansson. på 80-talet studerade han tre år i Paris och har sen dess en stark förkärlek till fransk musik och fransk kultur. Det var också då som hans stora intresse för matlagning väcktes – företrädesvis mat från länderna kring Medelhavet.
Sonny har under de senaste åren haft förmånen att vara gästkock på stjärnkrogarna Bistro de Wasahof och Allegrine i Stockholm. Han lagar även regelbundet middagar för slutna sällskap på Restaurang Fondueboden. Sonny är dirigent och har arbetat med både kör och orkester sedan 1990. Han har gästat de flesta av de svenska symfoniorkestrarna. De senaste 17 åren har han varit anställd som kyrkomusiker i S:t Matteus församling i Stockholm.
Han bor nu deltid i Karlstad och ser fram emot att dela sin entusiasm och kunskap med kursdeltagarna i Medborgarskolans kök.
Vi har ett stort utbud av matlagningskurser, läs mer via länken Vårt utbud inom mat och dryck
Se vårt utbildningskök här
Deltagaravgift: 495 kr
Summa: 495 kr