
Skrivarkurs för fantasyfans
Älskar du monster och magi och drömmer om att lära dig mer om fantasy, skräck och sci-fi? Kanske till och med skriva en egen berättelse? Gå då en kurs på Medbor...

Kursen sträcker sig över två terminer: vårterminen och höstterminen 2026. Kursen är varannan vecka på tisdagar kl 18-19:30.
Följande datum planeras för vårterminen:
Datum för hösten bestämmer ledare och deltagare tillsammans.
För alla som har drömmen att ge ut en egen bok.
Inga förkunskaper krävs inom att skriva manus. Du behöver däremot ta med dig en dator samt ha grundläggande kunskaper i Word eller annat skrivprogram som finns på din dator.
Madeleine är utbildad lärare i svenska och har under många år fördjupat sitt intresse för språk och berättande. Genom flera skrivkurser och en pågående utbildning i författarutveckling har hon utvecklat sitt hantverk. Två av hennes böcker är nu på väg ut i handeln, samtidigt som hon arbetar på ytterligare två manus. Madeleine skriver med passion och en vilja att ständigt utvecklas.
Det är något speciellt med våra kursledare! Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och arbetar utifrån Medborgarskolans kärnvärden.
Följande behöver du ta med till kursen: dator, block och penna.
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10% rabatt hos Akademibokhandeln och 6% rabatt hos Bokus. Läs mer under förmåner.
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.
Deltagaravgift: 2 495 kr
Summa: 2 495 kr