
Spanska på spanska Español en Español - termin 3 A1
- Ort
- Stockholm
- Startdatum
- 15 Sep 2026
- Tid
- 19:30-21:00
- Dagar
- Tisdagar
- Antal tillfällen
- 10 st
- Nummer
- 63824
- Pris
- 2 550 kr
Om arrangemanget
Spanien och Latinamerika har gjort sig kända för sin kultur inom dans, musik, sång, konst såväl som tjurfäktning, fester och parader. Att upptäcka kulturen kan du göra på många sätt, från att läsa guideböcker till att utforska landet på egen hand. Passa på och lär dig det spanska språket för att kunna få ut så mycket som möjligt av den kulturella mångfalden.
Innehåll
Kursen vänder sig till dig som har läst spanska tidigare, cirka 2 terminer. Du får bra baskunskaper i uttal, grammatik och ordförråd. Stor vikt läggs vid muntliga övningar eftersom undervisningen sker helt på spanska.
Upplägg
Kursen omfattar 2 x 45 min per tillfälle, vi träffas under 10 veckor.
Förkunskaper
Du bör ha läst två terminer spanska på spanska, eller ha motsvarande kunskaper. Du kan uppfatta huvudinnehållet i korta, tydliga och enkla budskap och meddelanden. Även fungera i mycket korta sociala samtal.
Kursmaterial
Kursmaterial kommuniceras närmare start.
Vi rekommenderar att du köper kurslitteraturen först när faktura/kallelse erhållits från oss.
Bra att veta
Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum ca 10 dagar före kursstart.
Pris
Deltagaravgift: 2 550 kr
Summa: 2 550 kr