Deltagare ställer en fråga under pågående kurs
Distans

Koreanska termin 2, 10-15 år - för dig som gått lovkurs!

Ort
Distans
Startdatum
22 Sep 2026
Tid
16:20-17:50
Dagar
Tisdagar
Antal tillfällen
10 st
Ledare
Alesiya Hegay
Nummer
64565
Pris
2 550 kr

Om arrangemanget

Fortsätt lära dig koreanska!

Innehåll

Fortsättnings-introduktion till det koreanska språket. Vi börjar vi med det koreanska alfabetet Hangul. Därefter går vi vidare med att lära oss ord, lättare grammatik, uttal samt konversationer. 

Upplägg

Kursen ges varje vecka, varje tillfälle 2x45min, på plattformen Teams.

Förkunskaper

Du bör ha läst ca 10 studietimmar koreanska, eller motsvarande.

Kurslitteratur

Du behöver ingen kurslitteratur för den här kursen.

Kursledare

Alesiya Hegay är koreanska och har både studerat och arbetat i Syd Korea innan hon flyttade till Sverige. Med en djup förståelse för både språket och kulturen erbjuder hon en inspirerande och engagerande introduktion till koreanska för nybörjare.

Hennes kurser fokuserar på att bygga en stabil grund genom att lära ut alfabetet (hangul), vanliga fraser och användbara uttryck. Genom interaktiva övningar, kulturella inslag och praktiska dialoger hjälper hon sina elever att snabbt få en känsla för språket och börja använda det i vardagen.

Vill du upptäcka det koreanska språket och kulturen? Alesiya guidar dig genom din språkliga resa med kunskap och passion!

Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans pedagogiska grundkurs och erbjuds ett internt utbildningsprogram med möjlighet till fortsatt personlig och pedagogisk/metodisk utveckling.

Bra att veta

Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 6 % på www.bokus.com.

På vår hemsida www.medborgarskolan.se/stockholm hittar du även andra kurser både under sportlovet och sommarlovet.

Pris

Deltagaravgift: 2 550 kr

Summa: 2 550 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?